Ugrás a tartalomra

szabad szoftver

Inkscape 1.0

Megjelent az Inkscape 1.0. Nem vagyok grafikus, de az iskolának ezzel készítem a rajzait és szeretem használni. Talán 2008 környékén használtam először és ma már természetszerűleg indítom, ha rajzolni szeretnék, plakátot, vagy reklámcsíkot készítek. Mivel szabad szoftverekkel dolgozom, igyekszem mindig valamit bele is tenni és az elmúlt évben az Inkscape-et választottam, hogy elősegítsem az 1.0-s kiadást.

Mit csináltam benne?

Creative Commons

Egyik kedves zenész barátom elment az Artisjus-hoz, mert azon gondolkodott, hogyan tud olyan zenét kiadni szabályosan, amit aztán bárki szabadon másolhat magának. Nem kezdő zenész, nem ez lenne az első lemeze.

Az Artisjus simán beközölte neki, hogy „a Creative Commons nem járható út, mert nem érvényes Magyarországon, Magyarországon nem lehet Creative Commonsos zenét kiadni.”

Scribus OIF

Hm... hogy is kezdjem? A  közepén: Nem biztos, hogy sokan tudják rólam, hogy szeretem a szép betűket. Szép. Ennyi.

A Scribus egy kísérleti fejlesztői verziójában a (Scribus OIF) lecserélik a betű-, ill. szövegleképező rendszert: a  harfbuzz-ng rendszerre térnek át. Ez támogatja a Graphite betű technológiát is.

A minap megnéztem hogy állnak. Hát íme:

OpenOffice elválasztás és a Charis SIL

A 3.2-es OpenOffice-ban megjelent a Graphite betűkészlet technológia támogatása. Biztos csilli-villi jó funkció, de nekem konkrétan azt eredményezte, hogy a Charis SIL (Gentium Basic, Doulos SIL) betűkészlettel elkészített dokumentumokban megszűnt az automatikus elválasztás.

Két OOo futtatása

Egy igen kínos hiba miatt (rajz objektumokat nagyon lassan nyit meg), szükségem volt arra, hogy az OpenOffice aktuális (3.1, hamarosan 3.2) verziója mellé felrakjam Ubuntura az OpenOffice 3.0-t is. Így mindkettőt tudom használni, a hibát meg tudom kerülni.

PDF Chain HUN

Egy Ubuntu csomagot osztok meg.

Sokáig kerestem Linux alatt olyan programot, amely a PDFTK Builder Windowsos progi funkcionalitásával megegyezik: alapvetően PDF dokumentumok szétválasztása, összeillesztése a leggyakoribb feladat. Persze a pdftk-t parancssorban eddig is tudtam használni, de hát nem csak én vagyok, vannak még munkatársaim Ubuntun, akik a parancssor már magas (és igazuk van, ők felhasználók).

János kurzus (Igazság Útja)

A Szegeden 2009. szeptember 10. és december 10. között tartott János kurzus hangfelvételei. A hangfelvétel az Igazság Útja közösség számára készült.

A hangfelvételek (Ogg) Vorbis formátumban vannak. Ha nem tudod lejátszani őket, akkor próbáld ki a VLC-t.

A hangfelvételeket töröltem (2010.01.09).

OpenLP 2

Többen tudják, hogy a „dicsőítésprojektor” szoftverek érdekelnek. Az eddigi kedvencem az OpenSong volt, aminek magyar felületét igyekszem karban tartani. Az OpenSong most az 1.5-ös kiadásánál tart. Azért választottam ezt, mert ez volt az egyedüli, ami a három nagy platformon (Win, Linux, Mac) is elérhető volt. Új világ kezdődik. Van egy másik program is, ami igen megnyerő: Datasoul a neve és JAVA-s.